PAŞA BÖREĞİ....İFTAR BEREKETİ ETKİNLİĞİ..3

2009-08-24 09:54:00


   
Bu yemek Aydın da özellikle ramazanda çok yapılır.Bir özelliği önceden hazırlanıp saklanıyor olması.Elinizin altında misafirler ve kendiniz için yapabileceğiniz hazır bir yiyecek.. Biraz oyalayacı olsada yapımı ,tadı çok güzel...Denemenizi tavsiye ederim.Blogumun  ilk günlerinde bu yemeği yayınlamıştım.  sevil arkadaşımdaki ramazan etkinliği için tekrar yayınlamak istedim...
MALZEMELER
3 yumurta
1 fincan su
tuz-aldığı kadar un
250gr kıyma
maydanoz
dolmafıstığı-karabiber - tuzot
süzme yoğurt 
3 yumurta,  1 fincan  su ve bir fiske tuzun aldığı kadar unla sert bir hamur yoğrulur...
hamur dinlenirken iç harcı hazırlanır. 250 gr kadar kıyma güzelce kavrulur....içine ince kıyılmış maydanoz, karabiber (bolca olacak) tuz ve dolma fıstığı ilave edilip bir kenara alınır..
sıra hamuru açıp kızartmaya geldi....  hamuru bezelere ayırdıktan sonra tavanızın büyüklüğü kadar  açılıp kızartılır.


 
kızartılan hamurlar tek tek  kaynayan suda haşlanır tepsiye konur...(kaynar suda çok bekletilmeyecek .parçalanır)her katın  arasına  kıymadan serpilir..4 kat hazırlanır..en üste kıyma konmayacak (en üste sonra konacak)

1 su bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı tuzot konup karıştırılır ve tepsideki hamurların üzerine gezdirilir. kısık ateşte kabartılır...iyice yumuşasın.su yetmezse ilave edebilirsiniz...

servis aşamasında ,süzme yoğurtla üzeri kaplanır ve ayırmış olduğumuz kıymanın içine kırmızı toz biber atılıp renklendirilir. yoğurt üstüne serpilir maydanozla süslenir.
aşama aşama anlatmaya çalıştım...yaparsanız eminim çok beğeneceksiniz.
 Kahkaha

 

0
0
0
Yorum Yaz